Interiér rodinného domu v Olomouci

Přízemí rodinného domu ve Velké Bystřici

Předmětem projektu byl návrh čtyř místností v přízemí rodinného domu – obývacího pokoje, knihovny, chodby s dominantním schodištěm a zádveří. Požadavkem klienta bylo vytvoření jednotného designu pro tyto prostory, v duchu severských interiéru až minimalismu. Dominující barvou návrhu měla být bílá barva, kterou doplní tyrkysová.

Zádveří využívá stávajících šatních skříní, které doplňuje nově navržený úložný prostor v bílé barvě tak, aby pokryl potřebu čtyřčlenné rodiny. Nachází se zde jak otevřené police pro aktuální potřebu odložení doplňků či uzavřené skříňky pro dlouhodobější uložení sezónního oblečení.  Místnost je osvětlena zapuštěnými stropními svítidly.

Otevřeným průchodem se dostáváme do chodby, které dominuje dřevěné schodiště. Zde jsou stěny obloženy táflováním se snadno udržovatelným povrchem. Pod schodištěm, jenž je opatřeno bílým nátěrem, se nachází úložný prostor – tvoří jej jak skříňky, tak šuplíky. Tato sestava je nově opatřena omyvatelným nátěrem v bílé barvě, která umožní její splynutí s okolními stěnami. Místnost je osvětlená nástěnnými čtvercovými svítidly, osvětlující chodbu i schodišťový prostor a bodovými svítidly osvětlující jednotlivé stupně schodiště.

Obývací pokoj je rozdělen na dvě zóny  – jídelní a obývací. Jídelní části dominuje rozkladatelný kulatý stůl a prosklené knihovny. Osvětlení jídelního stolu zajišťují volně spuštěné žárovky s barevnými objímkami. Okna, umožňující průchod do zahrady, jsou stíněná římskými roletami. Obývací část je tvořena sedací soupravou doplněnou konferenčním stolkem a odkládacími stolky. Osvětlení zajišťuje stropní svítidlo zapuštěné do podhledu a lampy. Obě zóny – jídelní a obývací – propojuje sestava polic, která je vyskládaná březovým dřevem s bílou lazurou.

V knihovně je navržena knihovní skříň s částí polic otevřenou a částí uzavřenou za prosklenými skříňovými dvířky. Ve spodní části této knihovny se nachází úložné boxy – šuplíky. Požadavek na uložení fitness vybavení rodiny splňuje navržená velkoobjemová skříň, uzavírající tuto knihovnu. Pro pohodlné čtení se zde nachází rozkládací pohovka. Knihy jsou nasvětleny pomocí led pásku umístěného v přečnívající horní polici knihovny. Osvětlení místnosti zajišťuje zapuštěné stropní svítidlo.

9